ویویدکس/اخبار و مقالات/تنظیمات تلویزیون ها برای داشتن بهترین تصویر

تنظیمات تلویزیون برای داشتن بهترین تصویر

تنظیمات تلویزیون ها برای داشتن بهترین تصویر

تا به حال پیش آمده که به خانه ی یکی از آشنایان خود بروید و بعد از تماشا کردن تلویزیون آن ها با خود فکر کنید با این که شما تلویزیون به روز تر و گران تری دارید، ولی تصویر در تلویزیون آن ها بسیار زیبا تر به نظر می رسد؟

مسئله این است که بعضی افراد، از صددرصد قابلیت های تلویزیون خود استفاده نکرده و بسیاری از تنظیمات آن را که منجر به بهتر شدن تصویر می شود را به صورت پیش فرض به حال خود رها می کنند. با این ترفند ها شما نمی توانید یک تلویزیون خراب را تعمیر کنید ولی قطعاً تصویر زیباتر و با کیفیت تری خواهید داشت پس با ویویدکس همراه باشید.

 

تنظیمات تلویزیون ها برای داشتن بهترین تصویر

 

از مود (حالت های تصویر از پیش تعیین شده) های مختلف استفاده کنید

بیشتر تلویزیون های امروزی دارای منویی هستند که حالت ها و مود های از پیش تعیین شده ای مانند طبیعی (natural)، سینما (cinema)، فیلم (movie)، ورزش (sport)، واضح (vivid) و ... در آن قرار گرفته است. ( البته نام بعضی از آن ها ممکن است کمی در تلویزیون شما متفاوت باشد ولی معمولاً نامی شبیه به آن وجود دارد)

  • برای شرایط عادی و استفاده معمولی گزینه طبیعی یا استاندارد بهترین انتخاب است.
  • برای تماشای فیلم، حالت سینما در نور کم و حالت فیلم در نور زیاد به زیبایی تصویر شما کمک می کند.
  • از حالت داینامیک دور بمانید چون فقط برای فروشگاه ها مناسب است، حالت واضح هم کنتراست را زیاد کرده و نور تصویر را کاهش می دهد به همین دلیل در محیط های پر نور انتخاب خوبی نیست.

 

تنظیمات تلویزیون ها برای داشتن بهترین تصویر

 

تنظیمات تصویر را به صورت جزئی تر تغییر دهید

هنگامی که یکی از حالت های تصویر از پیش تعیین شده را انتخاب کردید، بیشتر تلویزیون ها به شما این امکان را می دهد تا ظاهر تصویر را بیشتر اصلاح کنید. در بعضی از تلویزیون ها اگر سعی کنید تنظیمات تلویزیون را تغییر دهید، حالت تصویر خود به خود به مود " سفارشی " یا " custom " تغییر می کند، در هر صورت به کار خود ادامه دهید.

روشنایی (brightness) :

درواقع این گزینه مشخص می کند که تاریک ترین نقاط تصویر تا چه اندازه نور و روشنایی داشته باشند و با روشنایی کلی کاری ندارد. در بهترین حالت یک تلویزیون باید بتواند یک جسم سیاه را بطور واضح در تاریک ترین مناطق نشان بدهد. برای تنظیم دقیق آن یک فیلم را در یک سکانس بسیار تاریک نگه دارید و با جابجا کردن سطح روشنایی کاری کنید که تمام جزئیات آن بطور واضح دیده شود.

کنتراست (contrast):

این گزینه بر میزان توانایی تلویزیون در نمایش سایه ها و جزئیات در سفید ترین مناطق تاثیر دارد. برای تنظیم آن یک تصویر با سفیدی خیلی زیاد مانند لباس عروس یا ابر ها در آسمان پیدا کرده و با جابجایی کنتراست کاری کنید تا تمام چین های لباس عروس یا سایه های خاکستری ظریف در ابر ها دیده شود.

دمای رنگ (color temperature):

 سعی کنید رنگ‌ها را برای محتوا‌هایی که در طبیعت هستند بر روی حالت گرم و محتوا‌هایی که رنگ و لعاب تیره و یا اکشن دارند، بر روی حالت سرد قرار دهید.

وضوح (Sharpness):

 این گزینه وابستگی بسیار زیادی به محتوای در حال پخش دارد . بطور کلی مقدار تیزی و لبه دار بودن یک تصویر را مشخص می کند، هرچه قدر مقدار آن را کاهش بدهید تصویر به سمت تار شدن و بی لبه شدن می رود و اگر آن را زیاد کنید تصویر تیز و لبه دار می شود.

 

تنظیمات تلویزیون ها برای داشتن بهترین تصویر

شاید به نظر برسد همه چیز بیش از حد پیچیده شده، اما باور کنید که این کار بسیار راحت تر از چیزی است که شما تصور می کنید و در نهایت با تماشای تصویر نهایی متوجه ارزش این تنظیمات خواهید شد.

ممکن است بعضی از این گزینه ها در تلویزیون شما نام دیگری داشته باشد، در این مطلب سعی شد رایج ترین گزینه ها در تلویزیون های مختلف به شما معرفی شود.