ویویدکس/اخبار و مقالات/whydid3dtvsleavethemarket

چرا تلویزیون های سه بعدی از بازار کنار رفتند ؟

امروزه چندین سالی از تولد تلویزیون های سه بعدی گذشته است ، این فناوری چند سالی را بسیار پرهیاهو سپری کرد ، ولی در نهایت با وجود این که این تلویزیون ها در نگاه اول بسیار هیجان انگیز به نظر می رسیدند ولی در عمل با چالش های بسیاری رو به رو بودند . تا این که کم کم بدلیل استقبال کم مصرف کنندگان ، این تکنولوژی تا حدودی از بازار کنار رفت .

با این وجود هنوز بسیاری از مصرف کنندگان اطلاعات درستی درباره نحوه کار آن ها ندارند ، در ادامه با نحوه کار این تلویزیون ها بیشتر آشنا می شویم و بررسی می کنیم که چرا تلویزیون های دوبعدی در عمل موفقتر بودند و در نهایت پیروز این رقابت شدند ، پس با ویویدکس همراه باشید .

 

تلویزیون 3 بعدی

 

تلویزیون های سه بعدی چگونه کار می کنند ؟

این تلویزیون ها درواقع با فریب دادن چشم و ذهن انسان امکان تماشای بعد سوم را فراهم می کنند ،

 به این صورت که ، صفحه نمایش آن ها هر سکانس را در قالب دو تصویر متفاوت برای چشم چپ و راست نمایش می دهند . این دو تصویر تقریبا مشابه یکدیگر می باشند ولی هرکدام کمی به راست و چپ متمایل می شوند ، با ترکیب این دو تصویر ، تصویر سه بعدی ایجاد می شود .

برای درک بهتر این موضوع اگر بدون عینک مخصوص به صفحه نمایش آن ها نگاه کنید دو تصویر روی هم افتاده مشاهده خواهید کرد ولی زمانی که عینک مخصوص را به چشم می زنید تصویر سه بعدی ایجاد می شود .

 برای همه ی انواع تلویزیون های سه بعدی عینک لازم است ؟

برای تمام انواع تلویزیون های سه بعدی استفاده از عینک سه بعدی الزامی است در غیر این صورت شما دو تصویر روی هم درهم ریخته مشاهده خواهید کرد .

عینک تلویزیون های با فناوری Active Shutter ، با حالت قدیمی آن ها ، یعنی عینک های طلقی با رنگ آبی و قرمز ، متفاوت می باشد ، به این صورت که با سرعت زیادی یکی در میان جلوی یکی از چشم ها ، با سیاه کردن عینک آن چشم ، مسدود می شود . این عینک ها دارای باتری و گیرنده بوده و گران قیمت تر می باشند.

تلویزیون های 3 بعدی

حالا که با فناوری و نوع کار کرد این تلویزیون ها بیشتر آشنا شدیم باید به بررسی مزایا و معایب آن ها بپردازیم تا ببینیم چرا این تلویزیون ها در نهایت از بازار کنار رفتند.

مزایای تلویزیون های سه بعدی :

-         برای یک مصرف کننده قبل از خرید ، چشم انداز تماشای محتوای سه بعدی در خانه ، به تنهایی می تواند تجربه ای خیره کننده باشد . در گذشته برای تماشای محتوای سه بعدی تنها گزینه حضور در سینماهای مخصوص بود ولی در حال حاضر می توانید در خانه همراه خانواده به این تجربه هیجان انگیز دست پیدا کنید.

 

-         نکته ای که ممکن است از قلم بیافتد این است که نمایشگر تلویزیون های 3D ، می توانند تلویزیون های دو بعدی فوق العاده ای نیز باشند .

 

ولی چیزی که قطعا همین حالا فکر می کنید این است که اگر می خواهید تصاویر دو بعدی ببینید چرا باید برای تلویزیون سه بعدی هزینه کنید ؟

 

معایب تلویزیون های سه بعدی :

-         در حالت سه بعدی به دلیل تیره بودن عینک های Active Shutter ، روشنایی نمایشگر تلویزیون باید بالاتر برود به همین دلیل مصرف برق آن ها را افزایش می دهد .

 

-         بین 5 تا 10 درصد افراد حتی با استفاده از عینک نیز قادر به تماشای تصاویر سه بعدی نیستند و یا دچار سردرد شدید می شوند .

 

-         محتوای سه بعدی زیادی وجود ندارد و اغلب محتوای موجود نیز گران قیمت می باشد . درضمن تولید محتوای کاملا سه بعدی و باکیفیت برای صنعت فیلم‌سازی بسیار سخت و هزینه‌بر است و نکته‌ی دوم اینکه ایجاد تجربه‌ی ناب سه بعدی (مانند آنچه مخاطبان فیلم آواتار در سالن سینما تجربه کردند) در خانه، امری به‌مراتب سخت‌تر از حتی تولید آن محتوا است.

 

-         بیشتر برند ها هنگام فروش یک یا نهایتا دو عینک سه بعدی را با خود تلویزیون ارائه می دهند و برای تماشا ی تلویزیون سه بعدی با تمام خانواده باید اقدام به خرید عینک های بیشتر بکنید .

تلویزیون 3 بعدی

 

جمع بندی کلی از شکست تلویزیون های سه بعدی :

با توجه به تمام موارد گفته شده در نظر داشته باشید ، یک تلویزیون بسیار گران قیمت سه بعدی ، چندین فیلم سه بعدی گران قیمت و نایاب و تعدادی عینک های باز هم گران قیمت خریداری کرده اید .

حال باید با زاویه مناسب و و فاصله خاصی قرار بگیرید و در نهایت تنها 30 دقیقه از فیلم در حال تماشا کامل سه بعدی فیلم برداری شده است و مابقی فیلم پس از فیلم‌برداری با استفاده از تکنیک‌های کامپیوتری از دو بعدی به سه بعدی تبدیل شده است .

علاوه بر آن ، همان مدت زمان کوتاه ممکن است باعث سردرد و تهوع برای شما شود ، این یعنی نتیجه تمام این هزینه ها مقداری شکنجه گران قیمت است ! و با کمی فکر احتمالا دلتان برای تماشای یک فیلم دو بعدی با کیفیت Full HD تنگ خواهد شد ، که تجربه ای به مراتب آسان تر ، ارزان تر و بهتر است .