ویویدکس/اخبار و مقالات/قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

صنعت تلویزیون هیچگاه ساکن نبوده است و هر ساله فناوری های جدیدی ، برای بهبود تلویزیون ها و متقاعد کردن مشتریان برای خرید یک تلویزیون جدید ، معرفی می شوند .

طی سالیان گذشته شاهد حرکت از CRT به سمت تلویزیون های تخت بوده ایم ، شاهد رشد و سقوط پلاسما بوده ایم ، شاهد رشد و سقوط تلویزیون های سه بعدی بوده ایم .

امروزه که رقابت اصلی بین تلویزیون های هوشمند ، 4K ، منحنی و یا تخت است  ، فناوری HDR چند سالی است که به این بازی پیوسته و تقریبا اکثر تلویزیون های بالا رده ی بازار از این فناوری به عنوان یکی از نکات مثبت محصول خود نام می برند .

حال به آن دسته از افرادی که نمی دانند قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست و چه تاثیری در تصویری که تماشا می کنند خواهد گذاشت ، پیشنهاد می دهیم تا پایان این مقاله همراه ویویدکس باشید.

 

قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

فناوری HDR چیست و چه کاربردی دارد ؟

HDR ، در واقع مخفف High Dynamic Range  به معنی محدوده داینامیکی بالا می باشد . در ساده ترین توضیح این قابلیت باعث می شود تا هر صحنه ای را با جزئیات و رنگ های واقعی آن ها مشاهده کنید ، درست شبیه تصویری که چشم انسان می بیند و محدوده رنگ بسیار وسیع تری در تصویر وجود داشته باشد .

این به آن معنی است که مثلا در صحنه ی غار بسیار تاریک ، تمام بافت دیوار ها و جزئیات آن قابل مشاهده باشد یا پرتو های آفتاب و سایه ها در صحنه آسمان روشن از دست نروند .

 قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

قابلیت HDR چگونه کار می کند ؟

اگر دو عدد تلویزیون را با هم مقایسه کنید ، تصویر تلویزیونی که رزولوشن کمتری دارد ولی کنتراست و دقت رنگ بهتری دارد زیباتر به چشم می آید . زیرا تصویر این تلویزیون واقعی تر و زنده تر به نظر می رسد و به تصویر چشم انسان شباهت بیشتری دارد .

HDR محدوده کنتراست را توسعه داده و باعث می شود تا روشن ترین قسمت های تصویر هم به خوبی دیده شوند تا عمق تصویر افزایش یابد .

همچنین با این قابلیت طیف وسیعی از رنگ هایی را خواهیم دید که تماشای آن ها در تلویزیون های فاقد این قابلیت غیرممکن خواهد بود . این سبب می شود هر نقطه از تصویر با رنگ واقعی خود ایجاد شود و تصویر زنده ، دقیق و باجزئیات به نظر برسد .

فناوری HDR در ابتدا از طریق پایین آوردن میزان نور پس زمینه تعادل رنگی را ایجاد می کرد و رنگ ها را به نمایش می گذاشت. اما در حال حاضر و در تلویزیون های جدید این امکان از طریق افزایش روشنایی در بخش هایی از تصویر فراهم خواهد شد.

 

اتصالات و کابل های لازم برای استفاده از HDR :

برای پخش محتوای HDR نیازی به اتصالات خاصی نمی باشد و تنها یک کابل HDMI ساده نیز با سرعت مناسب کفایت خواهد کرد .  فقط دستگاه پخش کننده مبدا باید کابل HDMI را پشتیبانی بکند .

 

انواع مختلف HDR چه تفاوتی با هم دارند ؟

انجمن UHD، یکی از انجمن ها در صنعت تلویزیون است که در ابتدای 2015 تشکیل شده و شرکت‌هایی همچون سامسونگ، فاکس و نتفلیکس از اعضای این انجمن هستند و هدف آن ها ایجاد قوانین محکم برای آینده این صنعت است.

 یکی از آخرین استانداردهای انجمن UHD ، استانداردی با نام محدوده داینامیک بالا یا High Dynamic Range است که اختصارا HDR نامیده شده که از چندین فرمت ( قالب ) تشکیل شده است ، در حال حاضر 4 فرمت مختلف HDR با نام های HDR10 ، HLG ، Dolby Vision و HDR10+ با هم رقابت می کنند .

HDR10 : اگر چه اولین فرمت HDR نیست که معرفی می شود ولی متداول ترین آن ها می باشد . اگر تلویزیون HDR دارید ، از HDR10 پشتیبانی می کند ، حتی اگر از قالب های HDR دیگری پشتیبانی نکند.

HDR10 استاندارد HDR واقعی است زیرا منبع باز است ، به این معنی که هر تولید کننده می تواند آن را بدون هزینه صدور مجوز در تلویزیون های خود پیاده سازی کند و از چندین نهاد استاندارد صنعتی مانند انجمن UHD پشتیبانی رسمی دارد.

 

قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

 

Dolby Vision : یک فرمت انحصاری HDR است که توسط آزمایشگاه های Dolby تولید و مجوز گرفته است . همچنین از رنگ 12 بیتی پشتیبانی می کند که تعداد رنگ های موجود را به 68 میلیارد افزایش می دهد و از روشنایی نظری بالاتری نیز برخوردار است .

به دلیل هزینه های صدور مجوز مربوط به Dolby Vision ، همه تلویزیون های HDR از این قالب پشتیبانی نمی کنند. فقط تلویزیون هایی که به طور خاص آرم دالبی ویژن را دارند ، سازگار هستند. به همین ترتیب ، تمام محتوای HDR در Dolby Vision در دسترس نیست.

برای دیدن Dolby Vision HDR واقعی ، هم به یک دستگاه پخش کننده Dolby Vision (مانند UHD 4K Blu-ray ) و هم به دستگاهی نیاز دارید که بتواند آن را نشان دهد.

 

قابلیت HDR در تلویزیون ها چیست ؟

 

HDR10+ :  Dolby Vision نسبت به HDR10 فرمت بهتری است ، اما معضل هزینه های صدور مجوز ، گروهی از شرکت ها به رهبری سامسونگ را ترغیب کرد تا یک قالب منبع باز HDR تهیه کنند که بسیاری از مزایای Dolby Vision را بدون هیچ گونه هزینه ای به اشتراک بگذارد همچنین کیفیت بهتری نسبت به HDR10 داشته باشد.

HLG : HLG یا Hybrid Log Gamma در حال حاضر توسط اکثر تولید کنندگان عمده تلویزیون پشتیبانی می شود. طبق پروژه های تحقیقی انجام شده توسط بی بی سی و شرکت ژاپنی NHK، فرمت HLG برای ارائه ی یک راه حل راحت تر برای جهان پخش طراحی شده است.

بیشتر تولیدکنندگان اکنون از HLG بهره می برند. تصاویر با این فرمت از محدوده ی دینامیکی استاندارد و دامنه ی دینامیکی بالا استفاده می کنند و در نهایت تلویزیون های 4K سازگار با HLG تصاویر HDR را با شکوه و جلال بیشتر به نمایش می گذارند.