ویویدکس/اخبار و مقالات/چرا تلویزیون روشن نمی شود ؟

چرا تلویزیون روشن نمی شود ؟

 

امروزه تلویزیون در هر خانه ای به عنوان یکی از کاربردی ترین وسایل برقی شناخته شده است.این وسیله مهم باعث سرگرمی تک تک اعضای خانواده شده است و بخشی از اوقات فراغت اعضای خانواده به واسطه تلویزیون سپری می شود.

تلویزیون هم مانند تمامی وسایل برقی که با آن سروکار داریم گاهی دچار مشکل می شود که یکی از مشکلاتی که برای تلویزیون ممکن است پیش بیاید روشن نشدن تلویزیون است. به دنبال این مشکل کاربران می خواهند که علت آن را پیدا و برطرف کنند.

گاهی اوقات این روشن نشدن تلویزیون بخاطر یک سری تنظیمات می باشد و خود کاربر می تواند آن را رفع کند. در ادامه بیشتر دلایلی که می توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند را بررسی خواهیم کرد پس با ویویدکس همراه باشید .

 

چرا تلویزیون روشن نمیشود

عیب یابی اولیه تلویزیون :

در این مرحله به اقداماتی می پردازیم که خود کاربر می تواند آنها را انجام دهد و در صورت امکان مشکل را برطرف کند.

 

از سالم بودن کنترل مطمئن شوید :

باید از عملکرد درست کنترل مطمئن شوید به این صورت که دکمه خاموش و روشن شدن را بزنید و ببینید که آیا چراغ پاور عمل می کند یا نه، اگر دیدید که هرچه دکمه کنترل را میزنید هیچ اتفاقی نمی افتد ممکن است مشکل از کنترل باشد بهتر است که باطری های کنترل را عوض کنید.

 

چرا تلویزیون روشن نمیشود

دکمه پاور روی تلویزیون را امتحان کنید :

امتحان کردن دکمه پاور می باشد اگر در این مرحله دیدید که تلویزیون روشن شد مطمئن می شویم که مشکل به خاطر خراب شدن کنترل و یا باطری نداشتن کنترل می باشد.

اما اگر زمانی که دکمه پاور روی تلویزیون را زدید ولی هیچ اتفاقی رخ نداد و تلویزیون روشن نشد در این حالت ایراد و مشکل مربوط به خود تلویزیون می باشد که رفع این مشکل را باید به افراد دارای تخصص در این زمینه سپرد.تا این مشکل را به بهترین شکل حل کنند در غیر این صورت اگر تعمیر توسط افراد مبتدی و غیرحرفه ای انجام شود ممکن قطعات دیگر نیز آسیب ببینند.

 

چرا تلویزیون روشن نمی شود ؟

خراب شدن این دو قطعه اصلی یعنی برد پاور و برد مین دلایل اصلی روشن نشدن تلویزیون می باشد.

 

برد اصلی خراب شده است :

مین برد یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون می باشد در واقع مدیریت خیلی از بخش های تلویزیون بر عهده مین برد استمین برد وظیفه دارد که هر بخش را کنترل کند در واقع هر دستوری که به تلویزیون داده می شود از طریق مین برد به بخش های دیگر ارسال می شود.

در بیشتر موارد مین برد شامل بخش هایی از جمله cpu ،گیرنده دیجیتال،ورودی و خروجی تصویر و صدا،ورودی و خروجی پاور و ورودی های USB و HDMI و خروجی صدا و اسپیکر می باشد.

زمانی که ما از طریق ریموت به تلویزیون فرمان میدهیم این فرمان از طریق چشمی تلویزیون برای پردازش ابتدا به برد مین داده می شود. دکمه های هم که روی خود تلویزیون قرار دارند مستقیما به مین برد وصل می شوند.با توجه به توضیحات بالا متوجه اهمیت مین برد در روشن نشدن تلویزیون شدید.

پس هر زمانی که برای مین برد دستگاه تلویزیون شما مشکلی پیش بیاید و خراب شود دیگر مین برد قادر نیست تا فرمان را از چشمی بگیرد و پردازش کند و یا نمی تواند دستوری که از طریق دکمه های روی تلویزیون داده می شود را به درستی انجام دهد.

چرا تلویزیون روشن نمیشود

 

برد پاور خراب شده است :

وظیفه اصلی برد پاور تامین ولتاژ می باشد . برد پاور یکی از بردهای اصلی تلویزیون محسوب می شود. از این رو به برد پاور، برد تغذیه هم گفته می شود. برق شهری با ولتاژ ۲۲۰ ولت وارد برد پاور می شود بعد از انجام یک سری مراحل و تبدیل شدن آن به ولتاژ پایین که تلویزیون به آن احتیاج دارد و پس آن این ولتاژ را به قسمت های مختلف تلویزیون از جمع مین برد و برد تیکان و بک لایت و.... ارسال می کند.

پس با توجه به توضیحاتی که از عملکرد برد پاور برای شما کاربران عزیز گفته شد متوجه خواهید شد که هر نوع خرابی و اشکال در برد پاور باعث شده تا تامین ولتاژ با مشکل روبرو شود.خرابی برد پاور خود را بصورت های مختلف نشان می دهد.یکی از حالت های که خرابی برد پاور خود را نشان میدهد روشن نشدن تلویزیون می باشد.