ویویدکس/اخبار و مقالات/تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند

تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند ؟

از زمانی که تلویزیون های CRT قدیمی از دور خارج شدند و جای خود را به تلویزیون های تخت دادند ، نوع صفحه نمایش تقریبا به اندازه مارک تلویزیون مهم بوده است .

اولین تلویزیون های صفحه تخت ، دارای صفحه نمایش LCD با تکنولوژی نور پس زمینه ی Plasma یا CCFL بودند ، که هر دوی آن ها دیگر از لحاظ تجاری کنار رفته و استفاده نمی شوند .

در عوض امروزه سه مدل صفحه نمایش محبوب یعنی LED ، OLED و QLED وجود دارند که تلویزیون های محبوب بازار از آن ها استفاده می کنند .

در این مقاله این سه مدل صفحه نمایش را با هم مقایسه خواهیم کرد و مزایا و معایب هر کدام را شرح خواهیم داد ، پس با ویویدکس همراه باشید .

 

تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند ؟

صفحه نمایش LED ، OLED یا QLED چیست ؟

LED : مخفف کلمه light emitting diode به معنی دیود ساطع کننده نور می باشد و زودتر از دو صفحه نمایش دیگر وارد صنعت تلویزیون شد . تلویزیون های LED در واقع LED نیستند. آنها همان صفحه نمایش LCD هستند که برای نور پس‌زمینه یا Backlight از LED استفاده می‌کنند.

چه کسی باید آن را بخرد ؟ افرادی که به دنبال تلویزیونی هستند که قیمت کمتری نسبت به سایر رقبا دارد و در انواع ابعاد و سایز ها در بازار موجود هست .

 

 

QLED : تلویزیون های QLED از پانل های LCD سنتی که با LED روشن می شوند استفاده می کنند. بین لایه LCD و نور پس زمینه ، یک لایه کوانتومی نقطه ای نور را فیلتر می کند تا رنگ های خالص و اشباع بیشتری تولید کند.

QLED اصطلاحی در بازاریابی است که توسط چند شرکت مانند سامسونگ و TCL در تلویزیون های کوانتومی خود استفاده می شود.

چه کسی باید آن را بخرد ؟ کسانی که به دنبال تماشای بهترین رنگ های موجود هستند .

 

 

OLED : OLED ها در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ‌ها را تولید می کنند، کار می کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری این طور مستقیم نور را به وجود نمی آورد.

مهم‌ترین برتری OLED ها آن است که هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می‌کند و می توانند درخشندگی هر پیکسل را به صورت جداگانه تنظیم کنند. این به آنها کیفیت تصویر استثنایی می دهد و زاویه دید گسترده ای نیز دارند.

چه کسی باید آن را بخرد ؟ همه افرادی که توانایی خرید آن را دارند ، مگر اینکه بخواهید از آن به عنوان مانیتور رایانه شخصی استفاده کنید.

 

بهترین صفحه نمایش: تلویزیون های OLED

از بین رقابت صفحه نمایش های تلویزیون های مدرن و در دسترس ، OLED برنده می شود .

با استفاده از فناوری دیود ساطع کننده نور ارگانیک ، هر پیکسل قادر به تابش نور خود در پاسخ به جریان الکتریکی است. پیکسل ها به صورت جداگانه نیز می توانند به طور کامل خاموش شوند.

در نتیجه تلویزیون های OLED قادر به نمایش عمق سیاهی ، کنتراست بالا و رنگ های واقع گرایانه هستند ؛ همچنین از آنجا که نیازی به نور پس زمینه نیست ، تلویزیون های OLED باریک تر می باشند و حاشیه های باریک تری نیز نسبت به تلویزیون های دیگر دارند .

 

تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند ؟

با تلویزیون های OLED می توانید زاویه دید بهتری داشته باشید. یک اشکال بزرگ این تلویزیون ها این است که نمی توانند کاملاً به اندازه تلویزیون های QLED یا LED روشن شوند ، پس محتوای HDR طبیعتاً به حداکثر روشنایی لازم که در سایر انواع تلویزیون ها قادر به دستیابی است ، نمی رسد.

هرچند این مسئله نسبتا کم اهمیت است ، زیرا تلویزیونهای OLED ، روشنایی پایین تر را با کیفیت بسیار بالاتر تصویر جبران می کنند. هرچند باید بدانید تلویزیون های OLED امروزه از گران ترین تلویزیون ها هستند.

پس اگر بودجه بالایی دارید و بهترین کیفیت تصویر را می خواهید ، باید تلویزیون OLED را در نظر بگیرید.

تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند ؟

 

مقرون به صرفه ترین صفحه نمایش : تلویزیون های LED

اگر امروز به دنبال یک تلویزیون صفحه تخت ارزان قیمت برای خانه خود هستید ، باید به فکر تلویزیون LED باشید . این تلویزیون ها معمولاً از پانل های TFT-LCD با نور پس زمینه LED استفاده می کنند و نسبت به پانل های اولیه با نور پس زمینه CCFL روشنایی و رنگ بهتری دارند.

نیاز به نور پس زمینه ای که همیشه روشن باشد به این معنی است که رنگ سیاه هرگز واقعاً سیاه نخواهد بود و مقداری از جزئیات از دست خواهد رفت .

تلویزیون های LED ، OLED و QLED چه تفاوتی با هم دارند ؟

طبیعی ترین رنگ ها : تلویزیون های QLED

اگرچه در نظر داریم که این نمایشگر بین صفحه نمایش های LED و OLED در سطح متوسط محسوب شود ، اما وقتی صحبت از فناوری و سخت افزار واقعی باشد ، QLED به LED نزدیکتر است.

تلویزیون های QLED اساساً تلویزیون های LED هستند اما دارای فیلتر نقطها ای کوانتومی بین نور پس زمینه LED و لایه LCD هستند که به تولید رنگ بهتر کمک می کند.

در نتیجه ، تلویزیون های QLED دارای رنگ و روشنایی بهتری نسبت به تلویزیون های LED و بیشتر OLED ها هستند ، اما در رقابت با سطح کنتراست و عمق سیاهی که تلویزیون های OLED ارائه می دهند عقب می مانند.

هزینه بیشتر تولید پنل های QLED به این معنی است که از آنها معمولاً در تلویزیون های کوچکتر استفاده نمی شود ، درنتیجه 43 اینچ نقطه شروع این نوع صفحه ها است.

بیشتر تلویزیون های مدرن QLED توسط سامسونگ ساخته می شوند ، اما چند تولید کننده دیگر مانند TCl نیز با خرید پنل از سامسونگ تلویزیون QLED به بازار عرضه می کنند .