ویویدکس/اخبار و مقالات/تلویزیون و مانیتور چه تفاوتی باهم دارند ؟

تلویزیون و مانیتور چه تفاوتی باهم دارند ؟

 

در بسیاری از مواقع مشاهده شده که بسیاری از کاربران تفاوت میان مانیتور با تلویزیون های خانگی را نمی دانند و بسیاری این دو را یکی می دانند و در نتیجه انتظار کارکردی مشابه میان مانیتور ها با تلویزیون های خانگی دارند.

تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی موجب می شود که این دو را در واقع دو دستگاه کاملا مجزا در نظر بگیرند. از ابتدا هر دوی این دستگاه ها برای اهداف متفاوتی طراحی و ساخته شده اند، اما به تدریج کاربرد های مشابه موجب کم رنگ شدن تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی شده است

در ادامه بیشتر به جزئیات این تفاوت ها اشاره می کنیم تا به صورت دقیق تفاوت های هر دو دستگاه را بشناسیم. ابتدا بهتر است هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم پس با ویویدکس همراه باشید .

 

تلویزیون و مانیتور

درست است که هر دو برای نمایش تصاویر و محتوا های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی امری است که با بررسی تفاوت های ریز و درشت این دو مهم مشخص می شود.

این تفاوت ها را می توان در بخش های مختلف این دو سیستم اعم از ساختار های نرم افزاری و از همه مهم تر اجزای سخت افزاری هر دو جست و جو کرد.

 

کاربرد و ویژگی های مانیتور ها :

زمانی که یک دستگاه را به عنوان نمایشگر در نظر می گیریم و به دنبال درک تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی هستیم، در واقع منظور دستگاهی است که می توان از آن برای نمایش محتوا های موجود در یک رایانه یا لپ تاپ شخصی استفاده کرد.

خود نمایشگر به تنهایی نمی تواند داده های تصویری را پردازش کرده و نمایش دهد. این موضوع یکی از مهم ترین نکاتی است که می تواند در روشن شدن تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی کمک کننده باشد.

 

کاربرد و ویژگی های تلویزیون ها :

توضیح بالا تا حدودی مقدمه ای مشخص برای تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی را ارائه داد. حال، درست در مقابل نمایشگر ها، تلویزیون ها خود دارای قطعات سخت افزاری هستند که تصویر را دریافت کرده و آن را پردازش می کند

RF Tuner قطعه ای است که با دریافت سیگنال، محتوا های تصویری را پخش می کند. به این ترتیب بر خلاف مانیتور ها، تلویزیون ها به دستگاه دیگری برای نمایش تصویر نیاز ندارند.

تلویزیون های قدیمی با گیرنده های آنتن تصاویر را دریافت و پخش می کردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون ها بزرگ تر شده، گیرنده ها و ورودی های بیشتری دارند و قادر به پخش جریان های بیشتری نیز هستند.

 

تلویزیون و مانیتور

 

بررسی تفاوت های بین دو دستگاه :

 

تفاوت ظاهری بین مانیتور و تلویزیون :

اولین و قابل توجه ترین تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی در ابعاد و مشخصات ظاهری آن ها است. از لحاظ ابعاد و اندازه معمولا تلویزیون های خانگی خصوصا انواع به روز تری که در سال های اخیر طراحی و ساخته می شوند به مراتب ابعاد و اندازه بزرگ تری نسبت به نمایشگر ها دارند. این مورد یکی از مشخص ترین موارد تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی است.

اکثر تلویزیون های موجود در بازار سایزی بالاتر از 40 اینچ دارند. در مقابل اما مانیتور ها معمولا در ابعاد زیر 30 اینچ بوده و حتی می توان آن ها را روی میز مطالعه نیز قرار داد.

در نتیجه معمولا پنل تلویزیون به نسبت نمایشگر ها بزرگ تر و شفاف تر است. شکل پنل نیز خود می تواند تفاوت هایی را بین دو دستگاه سبب شود. از پنل های مسطح و فلت گرفته تا انواع محدب و مقعر، انواع پنل هایی است که در دستگاه های مختلف مشاهده می شود.

 

تفاوت پورت ها بین مانیتور و تلویزیون :

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، در تعداد پورت ها و ورودی هایی است که در هر دو دستگاه تعبیه شده است. معمولا در تلویزیون های امروزی غالبا تنها پورت HDMI و VGA مشاهده می شود.

این در حالی است که معمولا مانیتور ها پورت های متنوع تری دارند که از جمله می توان به ورودی Display اشاره کرد. نکته مهم دیگر در خصوص پورت ها که تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی را موجب می شود، تعداد پورت های HDMI بیشتری است که معمولا در مانیتور ها به نسبت تلویزیون ها مشاهده می شود.

 

 

تفاوت نمایش تصویر بین مانتیورو تلویزیون :

نکته قابل توجه دیگر در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، تفاوت های نمایش تصویر است. معمولا تصاویر و محتوا های ویدئویی با سرعت بسیار بیشتری در مانیتور ها نمایش داده می شوند و نمایش تصویر تاخیر کم تری به نسبت تلویزیون های خانگی دارد.

این مورد به دلیل تفاوت های نرم افزاری و طراحی گرافیکی متفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی است. در نتیجه معمولا این سرعت در نمایش تصویر مانیتور را گزینه بهتری برای گیمر ها می کند.

نکته مهم دیگر در تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی، تفاوتی است که در فریم ریت دو دستگاه مشاهده می شود. فریم ریت بالاتر مانیتور ها به نسبت تلویزیون های خانگی تفاوت ریز دیگری است که در زمره ویژگی های نرم افزاری دو دستگاه قرار می گیرد.

اما با وجود تمام این موارد، تفاوت فاحشی که در کیفیت تصویر هر دو دستگاه مشاهده می شود، غیر قابل انکار است. تصویر در تلویزیون های خانگی کیفیتی به مراتب بیشتر و بالاتر از مانیتور ها دارد. ابعاد تلویزیون نیز در این مهم بی تاثیر نیست. معمولا رزولوشن مانیتور ها به نسبت تلویزیون ها کم تر است و این امر نکته مهم دیگر در تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی است.

 

تفاوت رنگ و تراکم پیکسلی بین مانیتور و تلویزیون :

نکته مهم دیگر در خصوص تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی، تفاوتی است که در تعادل رنگی دو سیستم مشاهده می شود. به صورت کلی، خصوصا با وجود عرضه تلویزیون های مدرن تر، معمولا تلویزیون ها کیفیت رنگی بسیار بهتری به نسبت مانیتور ها دارند. نکته مهم دیگر در خصوص تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی، توجه به تراکم پیکسلی دو سیستم است.

زمانی که می گوییم تراکم پیکسلی، یعنی تعداد پیکسل هایی که در یک مربع یک اینچی نمایش داده می شود. در این خصوص باید دستگاه ها در مدل های مختلف خود بررسی شوند، اما معمولا تراکم پیکسلی نمایشگر ها بالاتر است. به هر حال این امر نیز تفاوتی است که می توان آن را بین دو دستگاه در نظر گرفت.

 

 

 

تلویزیون و مانیتور

 

جمع بندی :

آیا امکان استفاده از مانیتور و تلویزیون برای یک هدف وجود دارد ؟

با وجود تفاوت نمایشگر با تلویزیون های خانگی اما می توان دو دستگاه را برای کاربردی یکسان مورد استفاده قرار داد. خصوصا با توجه به پیشرفت های حال حاضر و تغییرات صورت گرفته در این دستگاه ها که به مراتب بیشتر به هم شبیه شده اند.

برای مثال با وجود گیرنده های دیجیتال می توان در نمایشگر نیز محتوای تصویری را دریافت و پخش کرد. همچنین می توان با استفاده از پورت HDMI محتوای موجود در یک لپ تاپ را در تلویزیون پخش کرد یا کنسول بازی را به تلویزیون خانگی متصل کرد.

اما به هر حال نمی توان نمایشگر و تلویزیون را یکی دانست و تفاوت مانیتور با تلویزیون های خانگی هنوز هم در برخی نکات ریز و درشت مشهود است.