ویویدکس/اخبار و مقالات/فناوری Dolby Atmos در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری Dolby Atmos در تلویزیون ها چیست و چه کاربردی دارد ؟

همزهمان با افزایش دیوانه وار کیفیت صفحه نمایش تلویزیون ها ، تکنولوژی صدا و سیستم های صوتی نیز عقب نمانده اند و روز به روز شاهد رونمایی از تکنولوژی های جدیدتر و عجیب تر در این زمینه هستیم .

درباره کیفیت تصویر تلویزیون ها تا دلتان بخواهد اصطلاحات متنوع و مختلفی وجود دارد و هنگامی که صحبتی در مورد آن می شود به جنبه های بسیار زیادی از آن توجه می شود .

ولی وقتی صحبت از کیفیت صدا ی تلویزیون ها می شود تنها به توان خروجی صدای آن توجه می شود در حالی که فناوری های بسیار جذاب تری در این زمینه وجود دارد که تجربه صوتی بهتری را فراهم می کنند .

فناوری Dolby Atmos یکی از این تکنولوژی های صوتی است که در ادامه کاملا آن را بررسی خواهیم کرد پس با ویویدکس همراه باشید .

 

dolbi

Dolby Atmos چیست ؟

Dolby Atmos نوع جدیدی از تکنولوژی صدای فراگیر است که وظیفه ایجاد صدای سه بعدی را دارد ، با این تکنولوژی تماشای فیلم بسیار جالب و سرگرم کننده است ، تقریباً انگار در همان محیط فیلم هستید .

Dolby Atmos صدا را از کانال های محدودکننده ای که در سیستم های صوتی سنتی وجود داشت آزاد می کند . در نتیجه ، صدا می تواند آزادانه در فضا حرکت کند ،  مانند حباب هایی که در هوا شناور هستند.

 

 

atom

Dolby Atmos شما را در صدای همه جانبه غرق می کند

با استفاده از این تکنولوژی شما احساس رفتن به سینما را در مبل نشیمن خود خواهید داشت ، در واقع این سیستم صوتی از سینما ها نیز در برخی مواقع بهتر عمل کرده و برای شما تجربه ای بی نظیر فراهم می کند.

به زبان ساده تر در این سیستم صوتی شما منبع صدا را پیدا نخواهید کرد چون احساس می کنید صدا از همه طرف می آید .

همچنین می تواند جزئیات بی نظیری را به گوش شما برساند ،در نتیجه صدای بلند شدن یک هواپیما ، صدای آبشار و صدای روشن شدن ماشین ها را دقیقا همانطور که در دنیای واقعی انتظار دارید خواهید شنید.

 

atom

تلویزیون های Dolby Atmos دقیقا چطور کار می کنند ؟

تلویزیون سیگنال صوتی را در محتوای ضبط شده Dolby Atmos رمزگذاری می کند و با استفاده از بلندگوهای خود تلویزیون یک صدای فراگیر مجازی ایجاد می کند در نتیجه احساس می کنید صدا از کناره ها و مرکز تلویزیون به سمت شما می آید .

صدای تلویزیون Dolby Atmos بسیار بهتر از تلویزیون استریویی معمولی خواهد بود اما افزودن سینمای خانگی به تلویزیون Dolby Atmos ، آن را به سطح دیگری می رساند .

 

atom

صدا در تلویزیون ها با کانال Channel ارائه می شود. در تلویزیون های با 2 عدد اسپیکر ، 2 کاناله بودن در مشخصات ذکر می شود.

 معمولا در تلویزیون از 2 عدد اسپیکر استفاده می شود اما اگر تعداد اسپیکر ها بیشتر شد مثلا به همراه آن ها از یک ساب ووفر استفاده شد آنگاه صدا به صورت 2.1 و یا 2.2 کاناله ارائه می شود. اعداد اعشاری در بیان تعداد اسپیکر ها نشان دهنده وجود سابووفر در تلویزیون است که ساب ووفر معمولا در وسط و در بین اسپیکر ها قرار می گیرد.

دالبی اتمس توان صوتی و یا کیفیت صدا را افزایش می دهد. در دالبی اتمس صدا به صورت مجازی کانال های صوتی افزایش می یابد. برای نمونه در یک تلویزیون که صدا از 2 عدد اسپیکر ارائه می شود و در آن از دالبی اتمس پشتیبانی می شود کیفیت صدا از سیستم 2 کاناله به سیستم صوتی 5.1 و یا 7.1 کاناله ارتقا می یابد.

 

جمع بندی

Dolby Atmos افزودنی عالی برای تنظیم سیستم صوتی شما است. بسیاری از نمایش ها و فیلم های عالی وجود دارد که به این ویژگی متکی هستند و تجربه ای کاملاً غوطه وری را هنگام مشاهده فراهم می کند.

برای شروع کار حیت نیازی به تلویزیون Dolby Atmos ندارید و تنظیم آن با لوازم جانبی و بلندگوهای مناسب بسیار ساده است. با استفاده از Dolby Atmos می توانید بنشینید و از برخی از فیلم ها و نمایش های مورد علاقه خود به گونه ای لذت ببرید که قبلاً هرگز لذت نبرده اید.