ویویدکس/اخبار و مقالات/تولید پارچه‌های هوشمند برای پوشیدن امکانات الکترونیکی

تولید پارچه‌های هوشمند برای پوشیدن امکانات الکترونیکی

محققان از تولید پارچه‌های هوشمند با استفاده از نوعی پلیمر ماورا بنفش خبر داده‌اند که رسانایی زیادی دارد و برای افزودن امکانات تفریحی، خدماتی و الکترونیکی به پوشاک قابل استفاده است.

پارچه‌های هوشمند برای پوشیدن

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، تولید پارچه‌های هوشمند با استفاده از فیبرهای رسانا از مدتی قبل متداول شده، اما برای این کار باید الکترودهایی در نقاط خاص این فیبرها کار گذاشته شود که انعطاف و نرمی پارچه‌های یادشده را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه ام آی تی، برای حل این مشکل از پلیمر تازه ای استفاده کرده‌اند که پلیمر حساس به تیول-اپوکسی / تیول-آنر نام گرفته و زمانی که در معرض تابش اشعه ماورا بنفش قرار بگیرد، مولکول‌های آن با یکدیگر در پیوند قرار می‌گیرند و شبکه ای رسانا و هوشمند را به وجود می‌آورند.

پارچه‌های هوشمند برای پوشیدن

 از این پلیمر می‌توان برای پوشاندن رشته‌های رسانای الکتریکی استفاده کرد. بنابراین از این محصول می‌توان برای تولید پارچه‌های هوشمندی استفاده کرد که به عنوان مثال می‌توانند علائم حیاتی بدن افراد را زیر نظر بگیرند و در صورت بالا رفتن فشار خون، ایجاد مشکلات تنفسی و غیره موضوع را به اطلاع پزشک متخصص برسانند.

پارچه‌های هوشمند برای پوشیدن

این پارچه‌های هوشمند رسانا قادر به ذخیره سازی انرژی نیز هستند تا در شرایط مختلف آب و هوایی گرما و سرمای مورد نیاز را برای آسایش افراد تأمین کنند. همچنین می‌توان رایانه‌ها، حسگرها و قطعات دیجیتالی مختلف را در چنین پارچه‌هایی جای داد.