ویویدکس/اخبار و مقالات/یلدای مجازی مبارک

یلدای مجازی مبارک

با نزدیک شدن به شب یلدا و زمزمه دور هم بودن یا نبودن بر طبق سنتهای کهن، که هم یادآور جشن های پارسی است و هم صله ارحام است، این موضوع پیش می آید که آیا شب یلدای امسال هم می بایست دور هم باشیم و با وجود بیماری همه گیر کرونا شایسته است جان خود و عزیزانمان را به خطر نیاندازیم!

شب یلدا شب پر رمز و رازی است

صد حیف که یلدای امسال مجازی است

یلدای مجازی مبارک

دسته گل شب یلدا

شب یلدای هر سال یادآور خاطرات شیرین دور هم بودن خانواده و بستگان است. گردهم آمدنی که با دعای خیر برای اطرافیان و آرزوی سلامتی خویشان همراه بوده و هست، لیکن به نظر می رسد دعای خیر و برکت برای خانواده و اقوام و خویشان، امسال در دور هم بودن نیست و در دور بودن از هم است. باری این فرغت را می توان به نوعی جبران کرد و با امکانات فضای مجازی، قلب ها را به هم نزدیک نمود.

شب یلدا همیشه جاودانی اسـت

زمستان را بهار زندگانی اسـت

شب یلدا شب فر و کیان اسـت

نشان از سنت ایرانیان اسـت

اخبار چه می گویند؟

اگرچه در کشور هنوز هیچ مسئولی رسما از اعمال محدودیت‌های دورهمی‌های شب یلدا سخنی نگفته است، با این حال برخی از مقام‌های حوزه بهداشت و سلامت شهرستان‌ها به هشدار درباره دورهمی‌های شب یلدا بسنده کرده‌اند. به نقل از ایسنا، محمودرضا مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می گوید: «از شب یلدا و دورهمی های آن می ترسیم، چرا که می‌تواند آتش کرونا را در استان دوباره شعله‌ور کند». ایشان تاکید کردند که این دورهمی ها عمدتا در منزل بزرگان فامیل و افراد مسن و سالخورده برگزار می شود که می تواند به تهدید جان آنها منجر شود. افشین دلشاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: «با نزدیک شدن این شب دوباره احساس خطر می‌کنیم، خطر اوج گرفتن ابتلا به ویروس کرونا طی دورهمی‌هایی که در این شب برگزار خواهد شد، دوباره تبدیل به دغدغه شده است». مسعود نوروزی معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به درپیش بودن شب یلدا و پهن شدن بساط دورهمی‌ها نظرشان بر دورهمی مجازی است: «بخاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به‌صورت مجازی برگزار کنیم».

یلدای مجازی مبارک

تاریخچه شب یلدا

تاریخچه شب یلدا بـه گذشته‌های‌ بسیار دور بر‌میگردد. اما قدمت دقیقش مشخص نیست. برخی باستان‌شناسان، تاریخ شب یلدا را هفت هزار ساله میدانند. انها بـه ظروف سفالی دوره پیش از تاریخ، استناد می کنند. این ظروف دارای نقوش حیوانیِ ماه‌های‌ ایرانی، مانند قوچ و عقرب هستند. البته این نقوشِ در کتیبه‌ها و یافته‌های‌ باستان‌شناسی کمیاب‌اند. اما باستان‌شناسان معتقدند، می شود آیین مربوط بـه شب یلدا را تا هفت هزار سال قبل، ردیابی کرد. با همه ی‌ این ها آنچه بـه عنوان شب یلدا رسمیت یافته، بـه حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. یلدا در زمان داریوش یکم بـه تقویم رسمی ایرانیان باستان، وارد شده اسـت. تقویمی کـه برگرفته از گاه‌شماری بابلی‌ها و مصری‌ها ست.

چه کنیم؟

عقل سلیم می گوید که مراسم شب یلدای امسال هم به دلیل شدت گرفتن ویروس کرونا، می بایست همانند سیزده بدر برگزار نشود. به هر صورت شما با ماندن در خانه محافظ جان پدر و مادر و اطرافیان خود هستید. برخی ارسال گل، هدایا و خوراکی های ویژه شب یلدا را پیشنهاد می کنند که این خود خلاء حضور را پر می کند. ارسال هدیه و یا خوراکی های مرسوم در این شب مثل غذاهای محلی، آجیل و تنقلات، هندوانه، انار، دمنوش های طبیعی شاید بتواند این خلا را پر کند ولی به یاد داشته باشید ممکن است خود باعث انتقال ویروس شود.

در شب یلدا می توان با تماس های صوتی و تصویری در فضای مجازی، و با استفاده از تکنولوژی روز فاصله ها را کم کرد. با یک تماس تصویری و دقایقی صحبت با دوستان، آشنایان و بستگان می توان کمی لذت با هم بودن را چشید.

بیاید امسال با همکاری با کادر درمان و پزشکی شب یلدا را در خانه بمانیم و برای با هم بودن در طولانی ترین شب سال، عزیزانتان را برای همیشه از دست ندهید. 

یلدای مجازی مبارک