ویویدکس/اخبار و مقالات/محافظ برق چیست و انواع آن کدام است

محافظ برق چیست ؟

محافظ برق چیست و انواع آن کدام است ؟

همه ما در طول زندگی با سوسو زدن ناگهانی لامپ های اتاق خود رو به رو شدیم ، چیزی که اثر مستقیم نوسان برق می باشد . نوسان برق در بسیاری از اوقات ممکن است اثر واضحی نداشته باشد ، اما گاهی دارای اثری آنی و سنگین مثل سوختن یخچال ، تلویزیون و کامپیوتر ها یا حتی آتش سوزی است

محافظ برق چیست؟

 

حال نوسان برق چیست ؟ جریان برق دارای شاخصه های استانداردی در سراسر یک کشور است و تمام لوازم برقی طوری طراحی می شوند که که تابع آن شاخصه ها باشند . مثلا در ایران جریان 220 ولت و فرکانس 50 هرتز استاندارد محسوب می شود . هرگونه افزایش یا کاهش نسبت به حالت استاندارد همان چیزی است که از آن به عنوان نوسان برق نام برده می شود .

با توجه به قیمت های نجومی بازار لوازم الکترونیکی و خانگی ، حتما باید به دنبال یک راه حل مناسب گشت . استفاده از محافظ برق یک راه حل ساده با هزینه مناسب است که با استفاده از آن می توان از خسارت های بسیار سنگین تری جلوگیری کرد و به وضعیت قرار گیری سیم ها نیز نظم بخشید.

محافظ برق چگونه کار می کند ؟

هنگامی که ولتاژ به مدت حداقل 3 نانو ثانیه از حد معمول فراتر رود یا کاهش یابد ، می گوییم شوک الکتریکی رخ داده است .

محافظ وظیفه دارد که بین جریان برق ورودی به خانه و دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد و زمانی که هرگونه شوک الکتریکی رخ بدهد ، با قطع کردن جریان برق ، جلوی تاثیر گذاری این شوک الکتریکی را روی دستگاه می گیرد .

 بعد از عبور شوک و برگشتن شاخصه های جریان برق به حالت عادی محافظ اجازه عبور جریان برق را داده و دستگاه دوباره شروع به کار می کند .

چه زمانی باید از محافظ برق استفاده کنید ؟

در تمام مدت ! به این فکر کنید که اگر یک شوک الکتریکی رخ بدهد و تمام دستگاه های متصل به پریز برق را نابود کند یا حتی در موارد بدتر باعث آتش سوزی در منزل شما شود ، آن موقع با خود فکر می کنید که بهتر بود دستگاه های مهم خود را تمام وقت به محافظ برق متصل می کردید.

شما برای چراغ مطالعه ی خود نیازی به محافظ ندارید ، بهتر است بجای پشیمانی و افسوس خوردن ، قبل از رخ دادن هر شوک یا نوسانی تمام دستگاه های گران قیمت خود را به محافظ برق وصل کنید.

چرا توان محافظ مهم است ؟ انواع محافظ بر اساس توان :

به طور کلی دستگاه های الکتریکی موتوری و حرارتی میزان مصرف بیشتری نسبت به دستگاه های غیر موتوری و غیر حرارتی دارند ، طبیعی است که حداکثر توان خروجی محافظ ها باید با مجموع توان های دستگاه های متصل هماهنگ باشد .

-         محافظ های 1000 تا 2000 ولت آمپر ( حداکثر توان خروجی ) با کلید روشن و خاموش بهترین گزینه برای وسایل نسبتا کم مصرف تری مثل گوشی ، مودم ، کامپیوتر و ... می باشد .

 

-         محافظ های 2000 تا 3000 ولت آمپر ( حداکثر توان خروجی ) بدون کلید روشن و خاموش بهترین گزینه برای یخچال و فریزر ها می باشند که باید همیشه به برق متصل باشند.

 

-         محافظ های 3000 تا 5000 ولت آمپر ( حداکثر توان خروجی ) با کلید روشن و خاموش برای کولر های گازی و پکیج ها بسیار مناسب است .

 

-         محافظ های حدود 6000 ولت آمپر ( حداکثر توان خروجی ) برای نصب بعد از کنتور منزل و یا در ورودی آشپزخانه با استفاده از ترمینال تعبیه شده برای حفاظت کلیه وسایل آشپزخانه یا کل وسایل برقی منزل مناسب است.

 

محافظ برق چیست؟

نکاتی که در زمان خرید محافظ باید به آن ها توجه کنید :

 

-         طول سیم : حتما دقت کنید طول سیم محافظی که می خواهید بخرید حداقل به اندازه فاصله وسایل الکترونیکی تا پریز برق باشد.

 

-         جای اتصالات کافی : بنابر تعداد دستگاه های کنار همی که می خواهید به یک محافظ وصل کنید ، توجه کنید محافظ جای کافی برای همه اتصالات را داشته باشد.

 

-         فاصله کافی برای همه دو شاخه ها : آداپتور های هر دستگاه ممکن است سایز های مختلفی داشته باشند پس حتما دقت کنید فضای کافی برای اتصال همه ی دو شاخه کنار هم وجود داشته باشد .

 

-         استاندارد ساخت : استاندارد لازم در ساخت آن رعایت شده باشد ، مثلا استاندارد FCC و CE از معتبر ترین هاست . همچنین در ساخت آن از مواد ضد آتش سوزی استفاده شده باشد.

 

-         زمان پاسخ دهی : یعنی مدت زمانی که محافظ شوک الکتریکی و نوسان ایجاد شده را شناسایی می کند ، هرچه قدر پایین تر باشد بهتر است چون واکنش سریعتری در قطع کردن جریان برق از خود نشان می دهد.

 

ثبت نظرات

مهدی قره چکی
۱۴۰۱/۱۲/۱۰
0
0
0

من هرکاری کردم خریدم ثبت نشد. تلفنی هم کسی پاسخگو نیست

پژمان
۱۴۰۱/۰۸/۰۴
0
0
0

باسلام. میخواستم بدونم اندازه دقیق این محافظ ها چقدر هست؟ چون میخوام بخرم و بایستی اندازه دقیق محافظ رو بدونم؟

ایمان پدرام
۱۴۰۱/۰۱/۰۵
5
6
4

سلام یه بار یه هزینه بکنید ولی راحت سین اگه روز اول می‌خریدم تی وی نازنینم نمیشکست

علی رصایی
۱۴۰۰/۱۲/۱۰
0
0
0

خداییش همه چیزشون عالی هم بسته بندی هم کیفیت جنسشان. من راصی بودم

سامان بوستانچی
۱۴۰۰/۰۷/۲۳
0
3
1

برای ۷۵ میخوام

میثم نفری
۱۳۹۹/۱۱/۳۰
5
8
2

عال من خریدم قیمتش بالا هست ولی عرضش داره

Saeed
۱۳۹۹/۱۱/۱۹
0
7
4

من حدود ۳ ساله از شرکت ویویدکس محافظ خریدم هنوز مثل روز اولشه .برخورد پرسنل شرکت هم بسیار محترمانه بود .

علی
۱۳۹۹/۱۱/۱۵
5
1
4

خیلی کمک کرد ممنون

جلال
۱۳۹۹/۱۱/۰۸
0
0
8

عالی

محسن رسولی
۱۳۹۹/۱۱/۰۸
0
2
1

ممنون از شمانام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید