ویویدکس/اخبار و مقالات/آموزش استفاده از قابلیت Time Shift در تلویزیون

آموزش استفاده از قابلیت Time Shift در تلویزیون

 

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که وسط تماشای یک فیلم و درست در نقطه حساس، تلفن یا زنگ خانه به صدا درآمده و شما اصل ماجرا را ازدست‌داده‌اید. وقتی تلویزیون از ویژگی Time Shift برخوردار باشد، دیگر از این بلاها سرتان نمی‌آید زیرا می‌توانید بسیار راحت فیلم را عقب بزنید و صحنه‌ای که ازدست‌داده‌اید را دوباره تماشا کنید.

امروز می خواهیم این ویژگی در تلویزیون که برای بعضی افراد بسیار پرکاربرد است را بررسی کنیم و نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم پس با ویویدکس همراه باشید .

 

time shift

فناوری Time Shift چیست ؟

ماشین زمان در اصل یک فناوری است که به نظر می‌رسد اولین بار شرکت LG در محصولات خود از آن پرده برداشت. کاری که این فناوری انجام می‌دهد ضبط تمامی تصاویر تلویزیونی به صورت خودکار و به صرفه است که هر زمان که خواسته باشید بتوانید به عقب باز گردید و دوباره بخشی از فیلم یا فوتبال را مشاهده کنید.

البته بدون اینکه اتفاق در حال حاضر را از دست بدهید. یعنی همین طور این فناوری شروع به ضبط کردن فیلم می‌کند و هر زمانی که خواسته باشید می‌توانید به بخش‌های دیگر پرش کنید.

دقیقاً مثل این است که شما در حال دیدن یک فیلم ضبط شده درون CD یا DVD هستید. بدین صورت لذت بیشتری را حین دیدن تلویزیون تجربه خواهید کرد. چون احساس خواهید کرد که هیچ چیز را از دست ندادید.

 

time shift

فناوری Time Shift در کامپیوتر ها با استفاده از گیرنده های دیجیتال :

امروزه ماشین زمان، که نام دیگرن آن Time Shift است و شاید روی دستگاه‌ های مختلفی هم آن را دیده باشید، در نرم‌افزارهای رایانه‌ ای هم دیده می‌شود.

مثلاً اگر یک گیرنده دیجیتال برای رایانه‌ ی خود تهیه کرده باشید، خواهید دید که نرم افزار همراه آن، یا دیگر برنامه‌ های پخش برنامه‌ های تلویزیونی، این امکان ماشین زمان را به شما می‌ دهند. یعنی به راحتی به صورت حرفه‌ ای و خودکار اقدام به ضبط تصاویر شبکه‌ ی تلویزیونی فعلی می‌ کند.

مثلاً نرم‌افزار Windows Media Center یکی از این نرم‌افزارهای حرفه‌ ای است که به صورت پیش‌ فرض از همان ابتدا روی سیستم عامل ویندوز شما نصب است.

 

time shift

البته در گیرنده‌ های دیجیتالی که برای تلویزیون خود تهیه می‌کنید، حتماً بایستی یک حافظه جانبی مثل حافظه Flash یا یک Hard Disk را به دستگاه متصل کنید که از نظر جا برای ذخیره‌سازی دچار مشکلی نشود.

زیرا تصاویری که بدین گونه ذخیره می‌شوند معمولاً دارای حجم زیادی هستند که نیازمند چینن حافظه‌ هایی هم هستند. البته ممکن است که گیرنده‌ی دیجیتال شما دارای چنین حافظه‌ی داخلی باشد. پس مشخصات ان را دقیق مطالعه نمایید.

 

چگونه از فناوری Time Shift استفاده کنیم ؟

1-    برای راه‌اندازی و استفاده از این ویژگی اول باید هارد اکسترنال یا USB که برای این منظور در نظر گرفته‌اید را به تلویزیون وصل کنید.

2-    دکمه Time Shift را از روی ریموت‌ کنترل تلویزیون فشار دهید.

3-    بعد از روشن کردن Time Shift گزینه ضبط و ذخیره را انتخاب کنید.

4-    تست کنید که این قابلیت روشن و مشغول ضبط ویدئو باشد.