آیا تماشای تلویزیون برای نوزاد ضرر دارد ؟

یکی از اصلی‌ترین سوال‌های والدین جوانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، این است که آیا تماشای تلویزیون برای چشم نوزاد آن‌ها ضرر دارد یا خیر؟ در پاسخ کوتاه باید بگوییم خیر، اما در پاسخ بلندتر توضیحاتی وجود دارد که خواندن آن برای تمام والدین ضروری است.

کار کردن با موبایل و تلویزیون دیدن کودک تا قبل از ۱۸ ماهگی مضر است، تحقیقات نشان می دهند که ۹۲٫۲% از کودکان تا قبل از یک سالگی از موبایل استفاده کرده اند، حتی بعضی از آنها از ۴ ماهگی شروع به بازی با موبایل می کنند.

حالا این که تاثیرات تماشای تلویزیون روی چشم نوزادان بیشتر است یا باعث مشکلات دیگری می شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد پس با ویویدکس همراه باشید .

 

تماشای تلویزیون برای نوزادان

رشد اولیه مغز نوزادان :

بسیاری از والدین می گویند “اما بچه من آن را دوست دارد!”. کودکان ممکن است به رنگ های روشن و متحرک روی صفحه خیره شوند، اما مغز آنها قادر به ایجاد حس یا درک معنی آن همه تصاویر عجیب و غریب نیست.

حدود ۱۸ ماه طول می کشد تا مغز کودک به نقطه ای برسد که بفهمد نشانه هایی که بر روی صفحه می آیند، معادل آنچه هستند که در دنیای واقعی وجود دارد.

آنچه نوزادان و کودکان به آن نیاز دارند، تعامل با انسان های اطرافشان می باشد. این به این معنی نیست که آنها نباید با پدر بزرگ یا مادربزرگشان که از آنها دور است، گفتگوی تصویری داشته باشند. اما برای یادگیری در دنیای واقعی لازم است که آنها چیزها را لمس کنند، تکان دهند، پرت کنند و مهم تر از همه چهره هایی را ببینند و صداهایی را بشنوند که که بیشتر از همه دوست دارند.

 

مضرات اصلی تلویزیون تماشا کردن کودکان :

مطمئن باشید که کودکان و نوزادان چیزی از تماشای تلویزیون نمی فهمند، اما اگر به نظر می رسد که این کار را دوست دارند، چه علتی دارد؟ اگر یک تلویزیون کوچک چیزی است که شما لازم دارید تا شام را روی میز بگذارید و کودک شما عادت دارد با تماشای تلویزیون غذا بخورد، شاید بهتر باشد که گرسنه بماند!

بله تلویزیون دیدن کودک بهتر از گرسنگی اوست اما اثرات خیلی بدی در نوزاد دارد. شواهد نشان میدهند مشاهده صفحه نمایش قبل از ۱۸ ماهگی تاثیرات منفی طولانی مدتی روی پیشرفت زبان کودک، مهارت های خواندن و حافظه کوتاه مدت او دارد. همچنین در بعضی موارد باعث ایجاد مشکلات خواب و تمرکز شده است.

 

اگر فرض کنیم خوراک مغز همان چیزی است که تجربه می کند، سرگرمی ویدئویی مانند غذاهای بی ارزش برای نوزادان و کودکان نوپا است.

مشکل تنها آن چه که نوزادان حین تماشای تلویزیون انجام می دهند نیست، مساله و ضرر بزرگتر کارهایی است که به جای تماشای تلویزیون باید انجام دهند و نمی دهند. به طور خاص کودکان برنامه ریزی شده اند تا از تعامل با دیگران یاد بگیرند.

تماشای تلویزیون برای نوزادان


حالت های چهره، لحن صدا و زبان بدن، بین یک کودک و والد نه تنها زیباست بلکه بسیار پیچیده است که محققان را مجبور می کنند آنها را بصورت ویدئو ضبط کنند و با حرکت آهسته ببینند تا بتوانند همه چیز را بفهمند. هر گاه در این بین کودک یا والد مشغول تماشای تلویزیون شود، مبادله متوقف می شود.

 

یک کودک نوپا، زمانیکه شما در حال پختن شام هستید، از کوبیدن صندلی روی زمین خیلی بیشتر یاد می گیرد تا اینکه در همان زمان مشابه، صفحه نمایش را تماشا کند، زیرا در این بین هراز گاهی شما به یکدیگر نگاه می کنید.

 

تأثیر تلویزیون در یادگیری کلمات نوزاد:


تنها روشن بودن تلویزیون در پس زمینه، حتی اگر کسی به آن نگاه نکند، برای ایجاد تاخیر در پیشرفت زبان کافی است. در حالت طبیعی، پدر یا مادر حدود ۹۴۰ کلمه در ساعت، زمانیکه کودک او اطرافش است، صحبت می کند. با وجود تلویزیون این عدد به ۷۷۰ کلمه می رسد. کلمات کمتر به معنی یادگیری کمتر است.

 

همچنین کودکان نوپا یاد می گیرند که تمرکز داشته باشند و کودکانی که بیشتر تلویزیون تماشا می کنند بیشتر در معرض مشکلات مربوط به عدم تمرکز در سن ۷ سالگی هستند. هنگام تلویزیون دیدن کودک برنامه های تلویزیونی به طور مداوم در حال تغییر هستند، مدام جذاب هستند و تقریبا هیچوقت کودک را مجبور نمی کنند که با چیزی خسته کننده تر از یک آگهی تبلیغاتی، درگیر شود.


بعد از ۲ سال همه چیز تغییر می کند، حداقل تا حدی تغییر می کند. در طول دوره پیش دبستانی برخی کودکان بعضی از مهارت ها را از برنامه های آموزشی تلویزیون یاد می گیرند. برنامه هایی که خوب طراحی شده باشند می توانند به کودکان، سواد ریاضی، علوم، توانایی حل مساله و رفتار اجتماعی را آموزش دهند. برنامه های آموزشی تلویزیون لطف بزرگی به کودکانی که خانه آنها دارای کم ترین تحرک فکری است، می کند.

 

تماشای تلویزیون برای نوزادان

 

تماشای تلویزیون در کودکان بالای 2 سال :

تمام مباحث مطرح شده در این مطلب بدان معنا نیست که کودکان 2 سال به بالا می‌توانند در طول روز به هر اندازه که خواستند، به تماشای تلویزیون بنشینند. شما باید برای تماشای تلویزیون توسط آن‌ها در طور روز برنامه ریزی کنید و نگذارید از 1 یا 2 ساعت در روز فراتر برود.

ضمناً طبق آخرین تحقیقات، تماشای تلویزیون از نزدیک در کودکان بالای 2 سال امری طبیعی است و این به خاطر پیشرفته نشدن کامل سیستم بینایی آن‌ها است. این مورد هیچ تأثیری در سلامت چشم آن‌ها نخواهد گذاشت و به مرور زمان با تکامل سیستم بینایی، کودک می‌تواند از فاصله‌ی بیشتری به پای تلویزیون بنشیند.