ویویدکس/اخبار و مقالات/دراگون اسپیس‌ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد

دراگون اسپیس‌ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد

هفته ی قبل در تاریخ 24 نوامبر ساعت 9:13 منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۵۷ به وقت تهران) موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس از مرکز SLC-40 واقع در ایستگاه هوائی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد و شش فضانورد آن ماموریت فضائی خود را آغاز کردند که نه فقط دستیابی به ایستگاه را همراه خواهد داشت، بلکه آغاز موفقی برای مأموریت‌های عملیاتی پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) با فضاپیماهای سرنشین‌دار تجاری است.

دراگون اسپیس‌ایکس

 پس از پرتاب خدمه فضاپیما با پایگاه زمینی ارتباط برقرار کردند تا همکاران خود و علاقه‌مندان از سراسر جهان را از سلامت خود آگاه و پیش‌روی موفق مأموریت کرو-۱ را اعلام کنند. در این پرتاب موفق، «مایکل هاپکینز» (Michael Hopkins)، «ویکتور گلاور» (Victor Glover) و «شانون واکر» (Shannon Walker) از ناسا و «سویچی ناگوچی» (Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) سفری در حدود ۲۷ ساعته را تجربه کرده تا به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسند.

مأموریت کرو-۱ یک عملیات پرتاب معمول در برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شود اما نقطه عطف آن هم دقیقا همین‌جاست. این پرتاب، نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار در تاریخ است که توسط یک شرکت خصوصی (اسپیس‌ایکس SpaceX) و با یک فضاپیمای تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌شود.

دراگون اسپیس‌ایکس

پیش از این فضانوردان «باب بنکن» (Bob Behnken) و «داگ هارلی» (Doug Hurley) هم در مأموریت دمو-۲ با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته و بازگشته بودند اما همان‌طور که نام آن مأموریت نیز نشان می‌داد، با هدف آزمایش کپسول سرنشین‌دار دراگون و نه فعالیت عمومی در ایستگاه انجام شده بود. این بار اما فضانوردان مأموریت کرو-۱ در روند فعالیت‌های معمول ایستگاه مشارکت خواهند داشت و آزمایش‌های علمی هیجان‌انگیزی را پیش می‌برند.

دراگون اسپیس‌ایکس

فعالیت‌هایی که از ۲۷ ساعت آینده که کپسول دراگون حامل فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو می‌گیرد آغاز خواهد شد تا ده سال پس از بازنشستگی شاتل‌های فضایی، فصل جدیدی در انجام مأموریت‌های عملیاتی کم‌هزینه‌تر، مطمئن‌تر و مدرن‌تر به فضا گشوده شود.