ویویدکس/اخبار و مقالات/سلفی مریخ نورد کنجکاوی از خودش در منطقه «مری آنینگ»

سلفی مریخ نورد کنجکاوی از خودش در منطقه «مری آنینگ»

مریخ نورد ناسا موسوم به کنجکاوی (Curiosity) از منطقه ای از سیاره سرخ که به یاد فسیل شناس مشهور انگلیسی قرن نوزدهم به نام «مری آنینگ» (Mary Anning) نامگذاری شده است، سلفی گرفت. این تصویر سلفی که از 59 تصویر مجزا گرفته شده را با دوربین MAHLI در انتهای بازوی رباتیک خود گرفته است و سپس توسط متخصصان تصویربرداری با هم ادغام شده است. این تصویرها در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ یعنی ۲ هزار و ۹۲۲امین روز مریخی حضور کنجکاوی در مریخ گرفته شده است.

سلفی مریخ نورد کنجکاوی
این مریخ نورد از ماه ژوئیه امسال تاکنون (نوامبر) در این محل حضور داشته و با حفر حفره هایی در سطح، موفق به سه نمونه برداری شده تا سپس بتواند مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، چرا که محققان تصور می کنند که این منطقه میزبان حیات باستانی بوده است. کنجکاوی از مته سنگی موجود در انتهای بازوی رباتیک خود استفاده کرده تا با حفاری سه حفره (که به نام های «مری آنینگ»، «مری آنینگ ۳» و «گروکن» خوانده می شوند) از آنها نمونه برداری کند.

از زمان رسیدن به «دهانه گیل» در سال ۲۰۱۲، کنجکاوی در حال صعود به «کوه شارپ» برای جستجوی شرایطی است که ممکن است روزی دارای حیات بوده است. این مریخ نورد در سال گذشته منطقه ای از «کوه شارپ» به نام «گلن توریدون» را نیز کاوش کرده بود که احتمالاً میلیاردها سال پیش دارای دریاچه ها و جویبارهایی بوده است. علت این حدس دانشمندان بخاطر غلظت بالایی از مواد معدنی رس و مولکول های آلی در این منطقه است.

سلفی مریخ نورد کنجکاوی

این دومین بار است که مریخ نورد یک آزمایش ویژه شیمی را انجام داده است. این مریخ نورد در حال آنالیز کردن ترکیب شیمیایی نمونه های سنگ با پودر کردن آنها با استفاده از مته است، کنجکاوی پس از پودر کردن نمونه ها، آنها را در آزمایشگاه درونی خود که SAM (Sample Analysis at Mars) نام دارد، می ریزد.

سنگهای خاک رس به ویژه برای نگهداری ترکیبات شیمیایی بسیار مناسبند زیرا به مرور زمان در اثر بمباران پرتوهای کیهانی و بادهای خورشیدی تجزیه نمی شوند. این ممکن است دومین آزمایش شیمی مرطوب کنجکاوی باشد، اما نخستین آزمایش آن مربوط به یک نمونه حفر در دسامبر سال 2016 بود که کنجکاوی در کار حفاری عملکردی نادرستی داشت، کنجکاوی هنوز یک مقداری ماسه از محلی که به «ساحل Ogunquit» معروف با خود به همراه دارد.

محقق اصلی SAM ، پل ماهفی، از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرینبلت ، مریلند می گوید: “ما مشتاق بودیم که منطقه ای را پیدا کنیم که برای آزمایش های مرطوب به اندازه کافی مناسب باشد که خوشبختانه به چنین جایی دست یافته ایم.”

لازم به ذکر است که دانشمندان و مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و یک بخش در موسسه فناوری کالیفرنیا، کالتک(Caltech) مأموریت کنجکاوی را رهبری می کنند. اکنون آنها در پی شیوع ویروس کرونا از خانه های خود به این مریخ نورد فرمان داده، کنجکاوی را به ادامه صعود خود به کوه شارپ هدایت کرده اند. هدف بعدی کاوش این کاوشگر، لایه ای از سنگ های مملو از سولفات است که در ارتفاعات این کوه قرار دارد. محققان امیدوارند که کنجکاوی در اوایل سال ۲۰۲۱ به این منطقه برسد.