ویویدکس/اخبار و مقالات/مقایسه تلویزیون های منحنی و تخت

مقایسه تلویزیون های منحنی و تخت

چند سال پیش که تلویزیون های منحنی معرفی شدند ، تبلیغات بسیاری هم برای فروش این تلویزیون ها صورت گرفت . شرکت های تولید تلویزیون ، منحنی شدن صفحه تلویزیون ها را انقلاب بزرگی در این عرصه معرفی کردند .

ادعای آن ها این بود که یک صفحه ی منحنی ، شکل طبیعی تری  برای بهره گیری از چشم های گرد انسان و دید محیطی آن دارد . به این صورت که آن ها تمام پهنای دید ما را پوشش داده و با افزایش زاویه دید باعث تجربه ی غوطه ور شدن در تصویر شوند .

اکنون باید بررسی کرد که آیا تلویزیون های منحنی توانسته اند در عمل رقیب خطرناکی برای تلویزیون های تخت باشند و ادعای خود را تا چه اندازه ثابت کرده اند ، پس با ویویدکس همراه باشید .

 

تخت و منحنی

 

زاویه دید :

ادعا می شود تلویزیون های منحنی زاویه دید بسیار بیشتری در اختیار ما می گذارند و دیدن تصویر را در حالت های غیر مستقیم و متمایل به لبه ها آسان تر می کند .

از زاویه ی 20 درجه به پایین هر دو تلویزیون شروع به از دست دادن دقت رنگ خواهند کرد . تلویزیون های منحنی در تمام سطح صفحه نمایش کاهش کیفیت یکنواخت تری را تجربه خواهند کرد ولی تلویزیون های خمیده در قسمت دورتر از چشم افت کیفیت شدید تری دارند .

برنده : در این قسمت تلویزیون های منحنی با اختلاف کمی برنده هستند ، زیرا وقتی به تلویزیون نزدیک هستیم ، از زاویه دید باریک ، تصویر تلویزیون تخت مقداری تاریک خواهد شد در حالی که تلویزیون منحنی مشکلی نخواهد داشت .

تخت و منحنی

 

اندازه ی تصویر چه طور به نظر می رسد

از دیگر استدلال ها برای خرید تلویزیون های منحنی این بود که منحنی بودن صفحه نمایش باعث افزایش حس غرق شدن در تصویر می شود . به طوری که مثلا ، تلویزیون منحنی 50 اینچ ، بزرگتر از تلویزیون تخت 50 اینچ به نظر خواهد رسید .

برنده : تلویزیون های منحنی ، با محاسبه کردن میدان دید و فاصله نشستن از تلویزیون ، مشخص شد تلویزیون منحنی 50 اینچ به اندازه یک تلویزیون 51 اینچی به نظر می رسد . پس برنده تلویزیون منحنی خواهد بود ولی با توجه به قیمت بسیار زیادتر آن ، تفاوت 1 اینچی تصویر ارزش چندانی نخواهد داشت .

 

تخت و منحنی

 

طراحی و زیبایی ظاهری :

یکی از بزرگترین دلایلی که می تواند باعث شود تا به سراغ خرید یک تلویزیون منحنی بروید ، زیبایی طراحی آن است .

اگرچه باید به یاد داشته باشید که تلویزیون منحنی از پشت کمی حجیم تر به نظر می رسند . این امر می تواند نصب آن ها را روی دیوار کمی سخت تر کند .

برنده : مساوی ، از آن جا که زیبایی ظاهری عموما مسئله ای سلیقه ای می باشد پس در این قسمت برنده مشخصی وجود نخواهد داشت .

 

تخت و منحنی

 

بازتاب نور و جلوه ی تصویر :

در تلویزیون منحنی تصویر در لبه ها مقداری کشیده تر به نظر می رسد ، همچنین اگر سطح تلویزیون به صورت منحنی ساخته شود ، مقدار بازتاب نور هم کاهش می‌یابد چرا که زاویه‌ی کمتر از 180 درجه‌ی دو انتهای منحنی ، پرتوهای کمتری را به دام انداخته و بازتاب کمتر می‌شود .

خاصیت بزرگنمایی سطح خمیده‌ی تلویزیون باعث می‌شود که بازتاب اجسام نورانی بزرگ‌تر باشد و مزاحمت کمتری برای بیننده ایجاد کند چرا که در بازتاب اشیاء، اندازه‌ی بزرگ‌تر به معنی درخشش کمتر است.

در صنعت وسایل همراه هم یکی از مزایای صفحه‌نمایش‌های مقعر در محیط‌های روشن است که بازتاب نور را کاهش می‌دهد.

برنده : مساوی ، زیرا در قسمت بازتاب نور ، تلویزیون منحنی عملکرد بهتری دارد ولی همانطور که گفته شد گوشه تصویر مقداری کشیده خواهد شد .

 

تخت و منحنی