ویویدکس/اخبار و مقالات/علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

 

زمانی که برای اولین بار یک تلویزیون جدید را خریداری می کنید ، کیفیت تصویر و وضوح آن بسیار لذت بخش است. اما به تدریج با گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده از دستگاه، مشکلاتی در تصویر و پنل دستگاه ایجاد می شود که به دنبال آن از کیفیت تصویر نیز کاسته می شود.

یکی از مشکلات رایج تلویزیون بعد از مدتی کار کردن ، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون است. این خطوط به صورت افقی، عمودی و به صورت مورب، در برخی مواقع رنگی و یا سیاه و سفید و در هر جایی از تصویر تلویزیون ظاهر می شوند.

بعد از ایجاد این مشکل ،  باید از طریق تست کردن تصویر تلویزیون، بررسی اتصال سیم ها و چک کردن عملکرد دستگاه های خارجی منشأ مشکل را پیدا کنید ، در ادامه این مطلب این موضوعات را بررسی خواهیم کرد پس با ویویدکس همراه باشید .

 

علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

1 ) ابتدا تست های زیر را انجام دهید :

کانال های مختلف را امتحان کنید :

اولین قدم برای بررسی ریشه مشکل و این که تا چه حد دردسر ساز شده است این است که کانال های مختلف را امتحان کنید و ببینید که آیا این خطوط روی همه ی کانال ها مشاهده می شود ؟

 

درگاه های مختلف را امتحان کنید :

اگر در همه ی کانال ها این خطوط وجود داشتند سپس درگاه های مختلف را امتحان کنید تا ببینید در همه ی آن ها هم این خطوط دیده می شوند یا خیر ؛ مثلا می توانید با یک فلش USB اقدام به پخش یک فیلم بکنید .

 

تست تصویر را امتحان کنید  :

اگر در تمام درگاه ها نیز این خطوط ظاهر می شوند، یک تست تصویر انجام دهید. برای این کار باید وارد منو شوید، ابتدا گزینه ی Picture و سپس گزینه ی Picture Test را انتخاب کنید .

 

علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

 

2 ) سپس در گزینه های زیر به دنبال مشکل خود بگردید :

بعد از بررسی های بالا ، ببینید در کدام یکی از امتحان ها تصویر مشکل داشت و در کدام خیر ، سپس به دنبال مشکل تصویر خود در گزینه های زیر بگردید .

 

خطوط فقط در بعضی از کانال ها دیده می شوند :

اگر خطوط فقط در بعضی از کانال ها دیده می شوند به احتمال زیاد مشکل از نرم افزار یا سخت افزار تلویزیون نیست. در این مواقع احتمالاً سیگنال های بعضی از کانال ها ضعیف است پس مراحل زیر را دنبال کنید .

-         ابتدا وارد تنظیمات شوید

-         گزینه ی کانال ها و سپس گزینه ی Manual Tuning را انتخاب کنید

در این قسمت می توانید قدرت سیگنال را بررسی کنید ، اگر سیگنال ضعیف است باید مکان آنتن خود را تنظیم کنید. گاهی اوقات یک جا به جایی کوچک می تواند مشکل سیگنال را برطرف کند. اگر مشاهده کردید که سیگنال قوی است احتمالاً این کانال از مرکز پخش دچار مشکل فنی شده است .

ممکن است آنتن شما قابلیت تنظیم فرکانس داشته باشد که بتوان به کمک آن عملکرد آنتن را بهبود بخشید، در غیر این صورت می توانید آنتن را عوض کنید.

 

خطوط در همه ی کانال ها دیده می شود ولی در همه ی درگاه ها خیر :

در این صورت ممکن است ایراد از دستگاه گیرنده (آنتن، گیرنده ی ماهواره ای، یا دستگاه گیرنده ی دیجیتال)، یا کابلی که از آن برای اتصال به این دستگاه استفاده کرده اید، و یا برد ورودی که در داخل تلویزیون شما قرار دارد باشد.

ابتدا یک کابل سالم دیگر را امتحان کنید. (یعنی هم سیم هم محوری که از دیوار به گیرنده یا مستقیماً به خود تلویزیون متصل می شود و هم سیمی که از گیرنده به تلویزیون وصل می شود  که معمولاً از نوع HDMI است را عوض کنید. )

اگر با انجام این کار مشکل همچنان ادامه داشت باید یک گیرنده ی ماهواره ای و یا آنتن جدید تهیه کنید.

به دلیل این که ورودی ها و گیرنده های دیگر روی تلویزیون بدون مشکل کار می کنند به احتمال خیلی زیاد مشکل از آنتن یا هر نوع گیرنده ی دیگری است که مورد استفاده است .

اگر پس از جایگزین کردن سیم ها و تهیه ی گیرنده ی دیجیتالی، ماهواره ای و یا آنتن جدید باز هم مشکل ادامه داشت بهترین راه حل این است که از یک تعمیرکار بخواهید که تلویزیون را عیب یابی و تعمیر کند .

 

علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

 

اگر خطوط در همه ی امتحان ها ( کانال ها ، درگاه ها و تست تصویر ) دیده می شود :

در این شرایط به احتمال زیاد مشکل از خود تلویزیون است و به تعمیرات نیاز دارد. قبل از این که تلویزیون را به مرکز تعمیرات ببرید سعی کنید آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این کار به شما کمک می کند که متوجه شوید مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری.

وارد منوی تنظیمات شده و گزینه ی General را انتخاب کنید. گزینه ی بازگشت به تنظیمات اولیه را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.