ویویدکس/اخبار و مقالات/۷ دلیل گریه در نوزادان و روش‌های آرام کردن آن‌ها

۷ دلیل گریه در نوزادان و روش‌های آرام کردن آن‌ها

نوزاد شما از هر نظر به شما وابسته است؛ شما به او غذا می‌دهید، محیطی راحت و گرم برای خوابش آماده می‌کنید و تمام نیازهای او را برطرف می‌کنید. گریه در نوزادان همیشه به معنای وجود مشکل نیست، گاهی گریه در نوزادان برای برقراری ارتباط با شما است. او از این راه به شما پیغام می‌دهد و بیان می‌کند که به توجه و مراقبت شما نیاز دارد. گاهی برطرف کردن تمام نیازهای کودک برای شما سخت خواهد بود اما هرچه او بزرگ‌تر شود، از روش‌های مختلف دیگری مثل تماس چشمی، تولید صداهای مختلف و لبخند زدن برای برقراری ارتباط استفاده می کند؛ پس فراموش نکنید که گریه در نوزادان همیشگی نیست.

ما در این مطلب از دیجی‌کالا مگ، برخی از دلایل گریه در نوزادان را به شما معرفی می‌کنیم و در ادامه روش‌های آرام کردن او را نیز به شما توضیح خواهیم داد. امیدواریم که پس از خواندن این مطلب، بتوانید راحت‌تر با کودک‌تان ارتباط برقرار کنید، معنای انواع گریه در نوزادان را متوجه شوید و اوقات شادتری را با او بگذرانید.

۱. گریه می‌کنم چون گرسنه‌ام

گریه در نوزادان به علت گرسنگی

گرسنگی متداول‌ترین دلیل گریه‌ی نوزاد است،‌ مخصوصا اگر تازه متولد شده باشد. هرچه کودک شما کوچک‌تر باشد، احتمال گرسنگیِ او و در نتیجه احتمال گریه کردنِ او بیشتر است. دلیل این گرسنگی‌های سریع و زیاد، کوچک بودن حجم معده‌ی فرزند شماست. اگر نوزادتان با شیر مادر تغذیه می‌کند، هر زمانی که احساس گرسنگی دارد به او اجازه دهید تا از سینه شیر بخورد، حتی اگر به تازگی شیر خورده است؛ به این روش «تغذیه‌ی واکنشی» می‌گویند. کودک شما هر زمانی که سیر شود این موضوع را با رفتارش به شما نشان می‌دهد. رها کردن سینه و نخوردنِ شیر به معنی سیر شدن او است.

اگر تغذیه کودک شما با شیر خشک است، ممکن است حداقل هر ۲ ساعت یک بار گرسنه شود و بعد از خوردنِ شیر دیگر نیازی به هیچ تغذیه‌ای نداشته باشد. البته این موضوع درباره‌ی هر کودک متفاوت است و اگر دیدید که قبل از دو ساعت گرسنه می‌شود و شیرِ خود را کامل نمی‌خورد، فرزندتان از آن دسته از کودکانی است که ترجیح می‌دهد شیر را در حجم کم و در فواصل کوتاه مصرف کند؛ پس در زمان‌های کوتاه به او شیر دهید. ممکن است گریه‌ی کودک بلافاصله پس از اولین جرعه‌های شیر قطع نشود، اجازه دهید شیر خوردن را ادامه دهد تا آرام شده و گریه را متوقف کند.

۲. گریه می‌کنم چون کولیک دارم

7 دلیل گریه در نوزادان و روش‌های آرام کردن آن - کولیک روده

اگر نوزادتان ظاهرا مشکلی ندارد اما دائما گریه می‌کند ممکن است دچار کولیک روده شده باشد. در صورت وجود کولیک، کودک از شدت گریه سرخ می‌شود و تلاشِ شما برای آرام کردن او بی‌نتیجه خواهد بود. ممکن است ببینید که مشت‌های خود را گره کرده، زانوها را بالا می‌کشد یا کمرش را قوس می‌دهد، این‌ها همه از نشانه‌های کولیک است.

علت گریه‌ی مداوم هنوز مشخص نیست و در بسیاری از نوزادان شایع است؛ به شکلی که بسیاری از کارشناسان فکر می‌کنند این کار مرحله‌ای از رشد نوزاد به حساب می‌آید. برخی دیگر نیز فکر می‌کنند که به دلیل مشکلات شکمی پیش می‌آید، مثلا ممکن است آلرژی داشته و توان تحمل ماده‌ای را در شیر مادر یا شیر خشک خود را ندارد. حتی ممکن است دلیل این گریه‌ها به گاز معده، یبوست یا ریفلاکس معده مرتبط باشد.

اگر کودک شما بیش از حدِ عادی گریه می‌کند حتما او را نزد پزشک عمومی کودکان ببرید تا فرزندتان را از نظر سلامتِ کامل بررسی کند. نکته‌ی مهمی را باید به شما بگوییم و آن این است که علت این گریه‌ها هرچه که باشد، می‌تواند زندگی را برای شما پر از استرس کند. لازم است که در طول دوران مراقبت از نوزاد از خودتان نیز مراقبت کنید، صبور باشید و با انرژی پیش بروید تا بتوانید فرزندتان را آرام کنید. فراموش نکنید که این مرحله نیز می‌گذرد؛ کولیت روده در ۲ ماهگی به اوج خودش می‌رسد و معمولا در طول ۳ تا ۴ ماه از بین می‌رود.

۳. گریه می‌کنم چون بغل می‌خواهم

نوزاد برای آرامش به آغوش، تماس بدنی و احساس اطمینان خاطر نیاز دارد، به همین دلیل ممکن است برای در آغوش گرفته شدن گریه کند. او مشکل خاصی ندارد و فقط بغل می‌خواهد! در حالتی که نوزادتان را در آغوش دارید به آرامی او را تکان داده و برایش آواز بخوانید، این کار حواس او را از گریه پرت می‌کند و در او احساس آرامش ایجاد می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم در منزل و در زمان انجام کارها از اغوشی استفاده کنید. کودک با قرار گرفتن در آغوشی گرما و عطر بدن شما را دریافت می‌کند و صدای ضربان قلب شما را نیز می‌شنود و آرام می‌شود. نوزادان عطر و گرمای بدن والدین خود را بسیار دوست دارند.

۴. گریه می‌کنم چون خسته‌ام و نیاز به استراحت دارم

7 دلیل گریه در نوزادان و روش‌های آرام کردن آن - خستگی در کودک

گاهی خوابیدن برای نوزاد شما سخت است، مخصوصا اگر بیش از حد خسته باشد. هرچه نوزاد کوچک تر باشد نشانه‌های خواب‌آلودگی و نیازِ او به استراحت در او ظریف‌تر است و تشخیص دادن آن هم سخت‌تر. معمولا چند هفته‌ای طول می‌کشد که شما این نشانه‌ها را کشف کنید. ایجاد سر و صدا و گریه به دلایل بی اهمیت، خیره شدن به فضا و محلی نامشخص یا ساکت بودن و ساکت ماندن، بعضی از راه‌هایی است که نوزادتان با انجام آن به شما این پیغام را می‌دهد که نیاز به استراحت دارد.

حضور افراد مختلف در اطراف کودک ممکن است او را اذیت کرده و خوابیدن را سخت کند. همچنین تکان خوردن‌های بیش از حد و آواز خواندن نیز در شرایطی او را آزار داده و خوابیدن را برایش با مشکل روبرو می‌کند. بهتر است بعد از غذا و قبل از خواب او را به یک اتاق ساکت ببرید و به او کمک کنید که به آرامی به خواب برود.

۵. گریه می‌کنم چون دما مناسب نیست

یکی دیگر از دلایل گریه می‌تواند احساس سرما یا گرما در کودک باشد. با لمس پشت گردن یا شکم کودک دمای بدن او را بررسی کنید. برای چک کردن دما هرگز به سراغ دست و پاها نروید، طبیعی است که آن‌ها معمولا خنک‌تر از دمای واقعیِ بدن او هستند. دمای مناسب برای اتاق کودک بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. برای اطمینان از دمای مناسب& حتما در اتاق کودک دماسنج نصب کنید. برای خواب کودک را به پشت بخوابانید و حواس تان باشد که پتو بیش از حد روی او نباشد زیرا ممکن است بدن او را بیش از حد گرم کند.

مراقب باشید بیش از حد به تن او لباس نپوشانید؛ همین موضوع باعث احساس گرمای بیش از حد می‌شود. به عنوان یک قانون کلی به یاد داشته باشید که نوزاد نیاز به یک لایه لباسِ اضافه‌تر نسبت به شما دارد. از ملافه‌های نخی و پتوهای سلولزی به عنوان پوشش در محل خواب کودک خود استفاده کنید. اگر شکم او بیش از حد گرم بود، پتو یا ملافه‌ای را که روی او کشیده‌اید بردارید و اگر سرد بود به راحتی پتو یا ملافه را روی او بکشید. اگر از کیسه‌ی خواب استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که برای این فصل مناسب است و اندازه‌ی آن به شکلی است که کودک در آن احساس راحتی می‌کند.

۶. گریه می‌کنم چون باید پوشکم را عوض کنی

گریه در نوزادان

اگر پوشک کودک شما خیس یا آلوده باشد با گریه، اعتراض خود را به این موضوع اعلام کرده و از شما می‌خواهد آن را عوض کنید. البته بعضی از نوزادان با این موضوع مشکلی ندارند مگر اینکه پوست‌شان تحریک شده باشد و آن‌ها را اذیت کند. ممکن است کودک شما تمایلی به تعویض پوشک نداشته باشد، دلیل این کار احساس سرما روی پوست است و احتمالا از این موضوع اذیت می‌شود. طبیعی است که بعد از یکی دو هفته شما تمایل داشته باشید که کار تعویض پوشک را خیلی سریع انجام دهید و با ممانعت‌های کودک‌تان روبرو نشوید. در این زمان بهتر است با یک اسباب بازی یا آهنگ، حواس کودک خود را پرت کرده و به کار تعویض پوشک بپردازید.

۷. گریه می‌کنم چون حالم خوب نیست

وقتی حال کودک شما خوب نباشد به شکلی متفاوت گریه می‌کند؛ مثلا ضعیف‌تر، مدوام یا با تحرک زیاد. ممکن است کودک شما در حالت عادی زیاد گریه کند، پس اگر به شکل غیرمعمولی ساکت شده است، ممکن است نشانه‌ی خوب نبودن حال او باشد. سکوت می‌تواند نشانه‌ای از ضعیف بودن کودک نیز باشد.

ممکن است این گریه‌ها به دلیل در آمدن دندان‌ها باشد. معمولا نوزادان در هفته‌ی قبل از رویش دندانِ جدید، بسیار حساس و بی‌قرار هستند. سعی کنید علائم رویش دندان را بدانید و حواس‌تان به آن‌ها باشد. هیچ کس بهتر از شما کودک‌تان را نمی‌شناسد، پس هر زمانی که احساس کردید چیزی درست و طبیعی نیست به غریزه‌ی مادرانه‌ی خود اعتماد کنید و با پزشک عمومی یا یک ماما تماس بگیرید. متخصصان کودک همیشه نگرانی‌های شما را جدی می‌گیرند.

اگر کودک شما مدام گریه می‌کند و دمای بدنش ۳۸ درجه‌ی سانتیگراد یا بیشتر است و استفراغ، اسهال یا یبوست دارد خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک شما تنفس سخت دارد و گریه می‌کند، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و یا او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی اورژانس برسانید.

منبع: babycentre

تهیه و تنظیم از ویویدکس